przepis
porada
dodaj

Dieta keto dla początkujących – kluczowe zasady i wskazówki

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, opiera się na tłuszczach, umiarkowanej ilości białka i minimalnej węglowodanów. Zobacz, jakie są zalety diety ketonowej i jak wprowadzić ją do swojego stylu życia, żeby osiągnąć sukces.

Dieta keto dla początkujących – jak zacząć?

Zanim przejdziesz do stosowania diety ketogenicznej, zobacz, które produkty możesz spożywać. To pozwoli Ci ułożyć przykładowy jadłospis:

  1. Mięso czerwone
  2. Drób 
  3. Ryby
  4. Jaja
  5. Olej kokosowy
  6. Oliwa z oliwek
  7. Masło klarowane (ghee)
  8. Tłuste ryby
  9. Awokado
  10. Migdały i inne orzechy
  11. Szpinak
  12. Brokuły
  13. Kalafior
  14. Jarmuż
  15. Awokado
  16. Papryka
  17. Warzywa liściaste
  18. Twaróg pełnotłusty
  19. Sery twarde – np. gouda

Na czym polega dieta ketogeniczna? 10 zasad zdrowego odżywiania

Celem diety keto jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, w którym ciało przestawia się na spalanie tłuszczu jako głównego źródła energii zamiast glukozy. Efekty diety keto to przede wszystkim: 

  • redukcja poziomu cukru we krwi
  • redukcja masy ciała i trwała utrata wagi
  • redukcja tkanki tłuszczowej
  • poprawa stanu skóry
  • regulacja poziomu insuliny

Dieta ketogeniczna wymaga dokładnego stosowania się do zasad i żywienia wyłącznie zalecanymi produktami spożywczymi, o odpowiedniej zawartości węglowodanów, tłuszczy i białek.

1. Ogranicz węglowodany

Podstawową zasadą diety keto jest ograniczenie ilości węglowodanów w menu do bardzo niskiego poziomu, zwykle poniżej 50 gramów dziennie. Dla niektórych osób limit ten może być jeszcze niższy, nawet 20-30 gramów dziennie.

2. Wysokie spożycie tłuszczów

Dieta keto opiera się na wysokiej zawartości tłuszczów, które stanowią główne źródło energii. Zaleca się spożywanie zdrowych tłuszczów, takich jak oleje roślinne, awokado, orzechy, nasiona i tłuste ryby.

3. Umiarkowane spożycie białka

Spożycie białka powinno być umiarkowane, aby uniknąć przekroczenia limitów i utrzymania równowagi w diecie. Nadmierne spożycie białka może prowadzić do zmniejszenia produkcji ciał ketonowych.

4. Stosowanie się do proporcji makroskładników

Typowe proporcje makroskładników w diecie keto to około 70-75% kalorii pochodzących z tłuszczów, 20-25% z białka i tylko 5-10% z węglowodanów.

5. Monitorowanie spożycia węglowodanów

Warto śledzić ilość spożywanych węglowodanów, szczególnie na początku diety. To pozwala uniknąć przypadkowego przekroczenia limitów i utrzymanie organizmu w stanie ketozy.

6. Regularne spożywanie wody

Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza w fazie początkowej diety, gdy organizm może gromadzić mniej wody.

7. Unikanie produktów wysokowęglowodanowych

Ogranicz spożycie produktów bogatych w węglowodany, takich jak pieczywo, makarony, słodycze, owoce bogate w cukry i inne produkty wysokowęglowodanowe.

8. Zaplanuj posiłki 

Przygotuj się do posiłków, aby uniknąć impulsywnego sięgania po niezdrowe przekąski lub dania bogate w węglowodany. Dieta ketogenna to dieta niskowęglowodanowa, stąd każde odstępstwo od zasad wywołuje niechciane reakcje organizmu i cofa efekty diety, które do tej pory udało Ci się osiągnąć.

9. Suplementacja elektrolitami

W diecie keto może wystąpić utrata elektrolitów, dlatego warto rozważyć suplementację magnezu, potasu i sodu. Jeśli pijesz wodę mineralną, sprawdzaj zawartość tych pierwiastków. A jeśli pijesz wodę filtrowaną, możesz dodać do niej szczyptę soli.

10. Cierpliwość i przystosowanie organizmu do zmian w odżywianiu

Przejście na dietę keto może powodować pewne objawy, takie jak keto grypa (uczucie zmęczenia, bóle głowy itp.). Trzeba być cierpliwym i dać organizmowi czas na adaptację do nowego sposobu odżywiania.

Dieta ketogenna – stosuj ją na zdrowie!

Dieta ketogeniczna dla początkujących może wydawać się wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o pilnowanie ilości spożywanych białek i węglowodanów. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo wprowadzasz zmiany w swoim jadłospisie, skonsultuj się z lekarzem albo dietetykiem. Zwłaszcza, jeśli towarzyszą Ci problemy zdrowotne, których chcesz się pozbyć dzięki diecie ketogenicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Twoja ocena