Czym jest Zero-Waste? Idea Zero Waste w praktyce – jak zacząć żyć zgodnie z filozofią „zero śmieci”?
Zero waste, czyli z angielskiego „bez odpadów”, to filozofia i styl życia, którego założeniem jest minimalizacja ilości odpadów generowanych przez jednostkę, dom, firmę czy społeczność. W ten sposób zmniejsza się powierzchnia składowisk odpadów, a środowisko zaczyna oddychać z ulgą. Czym jest zero waste i dlaczego warto się przyłączyć? Zobacz!
Zero waste w codziennym życiu – to prostsze niż myślisz
Istnieje mnóstwo sposobów na to, żeby ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci. Wystarczy zapamiętać 5 wskazówek, dzięki którym nasza planeta odetchnie. Prekursorką idei Zero Waste jest Bea Johnson, która wprowadziła zasadę 5R:
1. Refuse – odmawiaj i unikaj użycia jednorazowych opakowań. Używaj toreb materiałowych, słoików, szklanych i metalowych butelek i pojemników.
2. Reduce – przed zakupem zastanów się, czy faktycznie potrzebujesz konkretnego produktu. Kupuj świadomie i tylko wtedy, kiedy masz uzasadniony cel. Unikniesz marnowania i nadmiaru, a także spontanicznych, nieprzemyślanych decyzji.
3. Reuse – używaj ponownie! Nie wyrzucaj słoików, torebek papierowych po pieczywie, tylko daj im drugie życie i zrób z nich użytek na kolejnych zakupach. Przerabiaj i naprawiaj rzeczy, zamiast zastępować je nowymi.
4. Recycle – segreguj śmieci zgodnie z oznaczeniami na koszach. Wspieraj ponowne wykorzystanie surowców.
5. Rot – kompostuj odpadki organiczne. Przetwarzaj resztki jedzenia, kawę i obierki na wartościowy nawóz dla roślin.
Do tej listy warto dodać jeszcze dwa punkty:
- zdobywaj wiedzę na temat szkodliwego wpływu odpadów na środowisko i przekazuj ją innym, aby zwiększyć świadomość ekologiczną w społeczeństwie,
- kupuj lokalnie – wybieraj produkty, których transport mniej wpływa na zanieczyszczenie środowiska.
Czym jest Zero-Waste? To sposób na czyste środowisko!
Potrzeby środowiska stały się na tyle ważne, że już w 2003 r. powstała organizacja Zero Waste International Alliance, wspierająca lokalne i globalne dążenia do ograniczenia ilości śmieci. Również w naszym kraju działa Polskie Stowarzyszenie Zero Waste.
Działacze promują m.in. segregację odpadów, odejście od plastikowych opakowań, recykling i pozostałe zasady programu 5 R. Apelują o planowanie zakupów, przemyślane decyzje i jak najmniejszą konsumpcję towarów.
Less Waste a Zero Waste – jaka jest różnica?
Ruch Zero Waste zyskał rozgłos w latach 2000 (pierwsza dekada) i oznacza życie bez odpadów oraz zero marnowania. Taki styl życia bywa wyzwaniem, co nie oznacza, że nie warto dążyć do zmniejszenia ilości śmieci w swoim gospodarstwie domowym.
Stąd też narodziła się idea Less Waste, której głównym celem jest minimalizacja produkowanych odpadów. Budzi się świadomość konsumentów, co do tego, jak nasze codzienne wybory i konsumpcja wpływają na rozmiary wysypisk śmieci i odzysk surowców.
Świadomość ekologiczna i ochrona środowiska naturalnego
Redukcja odpadów, opakowań z tworzyw sztucznych i ponownie wykorzystywanie produktów i surowców przekłada się na czystość i ochronę środowiska naturalnego – zarówno na lądzie, jak i w oceanach. Ważny jest przy tym rozgłos, dlatego warto informować bliskich o tym, jak bez większego wysiłku można żyć w stylu eko i Zero lub Less Waste.
Wprowadź małymi krokami zasady Zero Waste i zobacz, jak dzięki nim oszczędzasz na zakupach i nie marnujesz jedzenia. Już po tygodniu zobaczysz różnicę!