Jak przejść na dietę paleo: praktyczne wskazówki i lista zakupów. Paleolityczny jadłospis – jak się odżywiać?
Zmiana nawyków żywieniowych bywa ciężka. Pokusy czyhają z każdej strony – kiedy mijasz cukiernie, sklepowe półki pełne słodyczy i chipsów, a nawet kiedy odwiedzasz stację benzynową. Jak przejść na dietę paleo bez zmuszania się – lekko i przyjemnie? Zobacz nasze wskazówki i poznaj listę zakupów.
Dieta paleo – na czym polega?
Dieta paleo, znana również jako dieta paleolityczna czy dieta człowieka pierwotnego, opiera się na założeniu, że ludzie powinni się odżywiać podobnie do swoich przodków paleolitycznych, którzy żyli około 2,5 miliona lat temu. Podstawową ideą tej diety jest spożywanie naturalnych i nieprzetworzonych produktów, które były dostępne w epoce paleolitycznej, zanim pojawiło się rolnictwo.
Jak przejść na dietę paleo?
Przede wszystkim dużo czytaj na temat tej diety, żeby dobrze się przygotować. Daj sobie czas przejściowy, w którym stopniowo wyeliminujesz niedozwolone produkty. Wprowadzaj coraz więcej polecanej żywności, aż całkowicie zmienisz swój styl odżywiania się.
Pozbądź się zbóż, nabiału (poza masłem klarowanym), pieczywa, makaronu, roślin strączkowych i wszystkich produktów zawierających gluten. Podobnie zrób ze słodyczami i produktami mlecznymi, które nie są zgodne z dietą paleo.
Planuj posiłki – stwórz przykładowy jadłospis
W weekend usiądź z kartką i rozpisz sobie, co będziesz jadł przez cały tydzień. Dzień po dniu. Uwzględnij różnorodne źródła białka, zdrowych tłuszczy i warzywa. Poznaj przepisy w diecie paleolitycznej i układaj listę zakupów zgodnie z nimi.
W ten sposób stworzysz jadłospis na 7 dni, a to ułatwi Ci zrobienie zakupów. Do tego zyskasz pewność, że nie znajdziesz się nagle w sytuacji, kiedy masz pustą lodówkę i żadnego pomysłu, co by tu zjeść (co skończyłoby się zapewne jedzeniem niedozwolonych produktów).
Kupuj z umiarem zgodnie z jadłospisem
Kupuj tylko świeże produkty spożywcze i unikaj artykułów pakowanych, które często zawierają sztuczne dodatki. Przed wyjściem z domu zrób listę zakupów opartą o tygodniowy jadłospis i sztywno się jej trzymaj. Staraj się gotować w domu, dzięki czemu będziesz dokładnie wiedział, co znajduje się w Twoich posiłkach.
Miej przy sobie zdrowe przekąski
Zdrowe orzechy, nasiona, suszone warzywa i owoce zaspokoją Twoją chęć na niewielką przegryzkę między posiłkami. Dzięki nim nie skusisz się na czekoladowego batona, którego skład zajmuje pół opakowania. Przekąski noś przy sobie zwłaszcza wtedy, kiedy wiesz, że poza domem będziesz przez dłuższy czas.
Zamiast białego czy trzcinowego cukru stosuj miód i syrop klonowy.
Szukaj nowych przepisów na zdrowe posiłki paleo
Eksperymentuj z nowymi przepisami paleo, tak aby nie tylko były pyszne, ale i bogate w niezbędne makroelementy i witaminy. Istnieje wiele blogów dotyczących diety paleolitu. Dzięki obecnym na nich przepisom urozmaicisz swój jadłospis.
Stosowanie diety nie będzie dla Ciebie przymusem i przykrym doświadczeniem, podczas którego odmawiasz sobie przyjemności. Nowe receptury sprawią, że będzie to świetna podróż pełna nowych połączeń smaków.
Lista zakupów na diecie paleo – witaminy, białka, tłuszcze i węglowodany
Zobacz, jak szeroki jest wybór zalecanych produktów, które możesz jeść na diecie paleo
Warzywa:
- Brokuł
- Marchewka
- Kalafior
- Szpinak
- Rukola
- Bakłażan
- Cukinia
- Cebula
- Pomidor
- Papryka
Owoce:
- Jagody
- Maliny
- Jabłka
- Gruszki
- Awokado
- Banany (w umiarkowanych ilościach)
Mięso i ryby:
- Kurczak
- Indyk
- Wołowina
- Wieprzowina
- Łosoś
- Tuńczyk
- Owoce morza
Orzechy i nasiona:
- Migdały
- Orzechy włoskie
- Orzechy nerkowca
- Nasiona słonecznika
- Nasiona dyni
- Orzechy laskowe
Tłuszcze i oleje:
- Olej kokosowy
- Oliwa z oliwek
- Masło klarowane
Przyprawy i zioła:
- Sól morska
- Pieprz
- Cynamon
- Kurkuma
- Oregano
- Bazylia
- Kolendra
Napoje:
- Woda
- Herbata ziołowa
Inne:
- Mąka migdałowa
- Mąka kokosowa
- Mleko kokosowe
- Syrop klonowy
- Miód
- Jajka
Dieta paleolityczna – wpływ na zdrowie
Prawidłowe żywienie się w stylu paleo prowadzi do eliminacji toksyn z organizmu, redukcji masy ciała i poprawy zdrowia. Jeśli chcesz mieć pewność, że w Twoich posiłkach nie ma niedoborów, skonsultuj się dietetykiem, który sprawdzi, czy prawidłowo stosujesz dietę paleo.